Osteopatia pediatryczna jest skierowana dla dzieci już od 1. tygodnia życia, dziedzina ta umożliwia rehabilitację dzieci z zaburzeniami rozwoju, w tym także małych pacjentów z zaburzeniami neurologicznymi oraz genetycznymi.
Jednym ze wskazań do wizyty u osteopaty dziecięcego jest nieprawidłowe napięcie mięśniowe – możliwy objaw wrodzonej choroby metabolicznej lub zespołu FRAX. Do osteopaty warto się wybrać także wtedy, gdy u malucha wystąpiły problemy z osiąganiem kamieni milowych (których przyczyną może być np. zespół Di George’a lub zespół Downa).
Do osteopaty dziecięcego warto się udać także wtedy, gdy rodzice zauważą u swojej pociechy inne niepokojące objawy, np.:
- asymetrie w obrębie głowy, szyi lub tułowia;
- bóle głowy, migreny, zawroty głowy;
- nadpobudliwość i płaczliwość;
- ograniczenia ruchomości kręgosłupa i/lub stawów;
- problemy z koncentracją;
- problemy z trawieniem;
- wzmożone napięcie mięśniowe;
- przewlekłe zapalenia płuc, ucha, oskrzeli, zatok;
- refluks żołądkowo-przełykowy;
- urazy i przeciążenia układu ruchu.
Osteopatia pediatryczna bazuje na terapii manualnej (masażu) stawów, tkanek miękkich oraz nerwów. Terapia osteopatyczna ma na celu zidentyfikowanie nieprawidłowości w ciele (np. ograniczonej ruchomości lub nieprawidłowych napięć mięśniowych) i następnie – ich wyeliminowanie. Osteopatą dziecięcym może zostać lekarz lub magister fizjoterapii, który dodatkowo ukończył specjalne szkolenia z zakresu pediatrii.
Główne zalety terapii osteopatycznej to holistyczne podejście do pacjenta oraz wysokie bezpieczeństwo. Metody manualne są opracowywane indywidualnie, w zależności od danego przypadku i stanu zdrowia pacjenta. Nie wiążą się one z ryzykiem wystąpienia działań niepożądanych. Nie powodują również dyskomfortu, są nieinwazyjne i bardzo delikatne, co jest szczególnie ważne w kontekście małych pacjentów, dla których badania lekarskie nierzadko kojarzą się ze strachem i bólem.
Przed wizytą u specjalisty warto przygotować kompletną dokumentację medyczną dziecka, wraz z wynikami wykonanych badań obrazowych oraz genetycznych.