Najczęstsze problemy niemowlaków, na które pomaga osteopatia

Okres niemowlęcy to szczególny czas, który ma niezwykle duże znaczenie dla prawidłowego rozwoju dziecka. Następujące na tym etapie zmiany bezpośrednio wpływają bowiem na właściwe kształtowanie układu mięśniowo-szkieletowego, pracę przewodu pokarmowego czy aktywność układu immunologicznego malucha. Niestety to właśnie w wieku niemowlęcym bardzo często dochodzi do wystąpienia różnych zaburzeń prowadzących potem do poważnych problemów fizycznych i fizjologicznych w okresie dojrzewania, a nawet w dorosłości. Przy tego rodzaju schorzeniach niezbędne okaże się więc wsparcie osteopaty. Jakie są najczęstsze problemy niemowlaków, na które skutecznie pomaga osteopatia? 

Na czym polega osteopatia pediatryczna?

Osteopatia pediatryczna to dziedzina specjalizująca się w całościowym postrzeganiu organizmu niemowlęcia w celu rozpoznania ewentualnych problemów, nadmiernych napięć mięśniowych czy zaburzeń w funkcjonowaniu poszczególnych układów. Odpowiednia diagnostyka pozwala na natychmiastowe wprowadzenie określonej terapii manualnej, co pomaga w wyjątkowo efektywny sposób zniwelować istniejące schorzenia. Osteopata przy użyciu bardzo subtelnych technik skutecznie oddziałuje na organizm maluszka, dzięki czemu jego układy i mięśnie zaczynają prawidłowo pracować. Odpowiednie podejście do małego pacjenta sprawia, że dziecko nie odczuwa przy tym żadnego bólu, a cała metoda jest w pełni bezinwazyjna. 

Najczęstsze problemy niemowlaków, na które pomaga osteopatia

Osteopadia pediatryczna wykazuje bardzo dużą skuteczność na wiele dokuczliwych problemów, z którymi muszą borykać się niemowlęta i ich rodzice. Przy jakich dokładnie zaburzeniach okaże się więc pomocna?

Traumy okołoporodowe

Prawidłowo przeprowadzony naturalny poród jest kluczowy dla właściwego rozwoju dziecka. Zarówno samo ułożenie w łonie matki, jak i pozycja, w której maluch przechodzi przez kanał rodny intensywnie oddziałują na główkę noworodka. W efekcie ulega ona licznym naciskom, mogącym doprowadzić do wielu zniekształceń lub asymetrii. Sytuacja jest jeszcze bardziej skomplikowana w przypadku cesarskiego cięcia oraz porodów wspomaganych użyciem kleszczy bądź vacuum. Często zdarza się, że dzieci, które przyszły na świat w taki sposób muszą męczyć się z rozmaitymi zaburzeniami, w tym problemami z oddychaniem lub karmieniem, wzmożonym napięciem mięśniowym, asymetrią główki czy upośledzeniem niektórych nerwów. Warto również zauważyć, że kompresje oraz nieodpowiednie napięcia czaszki wpływają też na kręgosłup, klatkę piersiową oraz jamę brzuszną maluszka. Dlatego tak istotne jest, aby udać się z niemowlakiem do osteopaty, w celu postawienia wczesnej diagnozy i ewentualnego zlikwidowania wszelkich nieprawidłowości. 

Przebodźcowanie układu nerwowego

Niemowlęta bardzo często borykają się z przebodźcowaniem układu nerwowego, co z kolei doprowadza do ogólnego rozdrażnienia oraz nadmiernego napięcia mięśni. Zazwyczaj towarzyszy temu zwiększona płaczliwość, intensywne zaciskanie pięści, gryzienie brodawek mamy w trakcie karmienia, spanie w podkurczonej pozycji, a także niespokojny sen. Tego rodzaju symptomy można skutecznie wyeliminować za pomocą odpowiedniej terapii osteopatycznej, pozwalającej wyciszyć układ nerwowy.

Kolki niemowlęce i dyschezja

Kolki to jeden z najczęstszych problemów okresu niemowlęcego. Płacz malucha podczas wypróżniania, wzdęcia czy oddawanie gazów mogą też być jednak związane z  dyschezją. Taka nieprawidłowość spowodowana jest niedojrzałością układu nerwowego oraz pokarmowego, przez co dziecko nie potrafi samodzielnie kontrolować mięśni i napina zwieracze, jednocześnie blokując przy tym wypróżnianie. Niezwykle przydatne okażą się tutaj osteopatyczne masaże brzuszka niemowlęcia. 

Ulewanie

Ulewanie jest całkowicie naturalnym zjawiskiem, które przeważnie ustępuje około 10. miesiąca życia dziecka. Czasami zdarza się, że niedojrzałość układu pokarmowego doprowadza do intensywnych chluśnięć, zarzucania treścią pokarmową do przełyku bądź ulewaniem po każdym karmieniu. Tego typu sytuacje mogą również podrażniać przełyk, gardło i krtań maluszka, przyczyniając się do wystąpienia infekcji oraz częstego płaczu niemowlęcia. W takich przypadkach, warto bezzwłocznie skonsultować się z osteopatą w celu uregulowania pracy układu pokarmowego. 

Asymetria główki

Wypłaszczenie potylicy lub spłaszczenie jednej ze stron główki to dosyć popularne problemy wieku niemowlęcego. Takie nieprawidłowości zazwyczaj powodują ograniczenia ruchu głowy oraz szyi malca. Niezbędne okaże się tutaj wprowadzenie odpowiedniej terapii osteopatycznej, najlepiej do 6. miesiąca życia dziecka, kiedy szwy czaszkowe niemowlaka nie ulegają jeszcze zrostowi. 

Zaburzenia integracji sensorycznej

Zaburzenia integracji sensorycznej to zespół objawów polegających na nadmiernej pracy układu nerwowego dziecka. Wśród najczęstszych symptomów wymienia się m.in. brak koncentracji, tiki nerwowe, wzmożone napięcie nerwowe, nadmierną eksytację, a także niechęć do przytulania czy bliskości. Schorzenie przeważnie związane jest bezpośrednio z urazami okołoporodowymi. Terapia osteopatyczna wyjątkowo efektywnie wspomaga leczenie zaburzeń integracji sensorycznej poprzez skuteczne wyciszanie układu nerwowego. 

Nadmierna płaczliwość dziecka

W okresie niemowlęcym dzieci wyrażają swoje potrzeby głównie przez płacz. Dzięki temu zwracają uwagę na to, że są głodne, czują dyskomfort, boją się lub coś ich boli. W niektórych przypadkach zauważa się jednak nadmierną płaczliwość malucha, czemu dodatkowo towarzyszą częste wybudzania, nagłe okrzyki bądź występowanie odruchu Moro (dziecko unosi rączki do góry jak przy geście poddania). Przyczynami takiego zachowania mogą być traumy okołoporodowe, co da się skutecznie wyeliminować przy wprowadzeniu metod osteopatii. 

Osteopatia pediatryczna jest bardzo przydatną dziedziną, która swoje szerokie zastosowanie znajduje w leczeniu wielu problemów wieku niemowlęcego. Nawet jeśli dziecko z pozoru nie wykazuje żadnych nieprawidłowości to, warto udać się na konsultację w celu ogólnej oceny pracy organizmu malucha. Wczesne wykrycie niektórych przypadłości pomoże wdrożyć odpowiednią terapię i szybko wyeliminować istniejące zaburzenia, co będzie miało ogromne znaczenie dla dalszego rozwoju dziecka.

Dodaj komentarz

Exit mobile version